Reklam Ver
Üyelik alımları tamamen ÜCRETSİZDİR. Üye ol butonuna tıklayarak üyelik alabilirsiniz. Giriş yap Üye ol
Forumlar / Bilgisayar ve Elektronik / Resimli Program Anlatım / Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel

Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel


Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel konusu Resimli Program Anlatım kategorite tartışılmaktadır.
 Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel
Gönderen 2008-08-05 22:18 GMT  
Kıdem: Admin
Mesajlar: 2538
Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel
MICROSOFT EXCEL XPMicrosoft Excel XP Nedir?Bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz. Elektronik Tablolama, Binlerce satırdan oluşan veriler kaydetme, bu veriler arasında her türlü işlemi formüller ve bağlantılar kurarak işlemler yapma, istenen veriye anında ulaşma ve verilerin her türlü grafiğini oluşturma, kolay veri girişi ve güncelleme işlemlerini Excel de kolayca yapmak mümkündür

Excel de veriler, açılan dosyalarda saklanır. Dosya uzantısı xls dir.


Microsoft Excel XP yi Nasıl Başlatırız?

Başlat (Start) menüsünden Programlar (Programs) komutuna gelin ve sağ tarafta açılan alt menüden Microsoft Exceli tıklayın. Excel programı açıldığında hazır bir tablo ile karşımıza gelir.Excel den Çıkmak için:1. Dosya (File) menüsündeki Çıkış (Exit) komutunu tıklanır.
2. Ekranın sol üst kısmındaki kontrol simgesini tıklayıp Kapat (Close) komutu verilir.
3. Ekranın sağ üst kısmındaki x işaretine basılır.

4. Veya Alt+F4NOT: Excel'den çıkmadan önce tüm dosyalar kapatılmalıdır.TEMEL KAVRAMLARÇalışma Kitabı: Excel de oluşturulmuş bir dosya, bir çalışma kitabıdır.

Çalışma Sayfası: Çalışma kitaplarını temsil eden belge pencerelerinin alt kısmında yan yana dizili olan düğmelerden her birine (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, ..) (Sheet1,Sheet2,Sheet3,...) çalışma sayfası denmektedir.

Satır, Sütun: Excel sayfası satır ve sütunlardan (Row and Column) oluşan bir tablodur. Çalışma sayfalarının her birinde 16384 satır ve 256 sütun vardır.

Hücre (Cell) : Satırların ve sütunların kesiştikleri her bir kutuya verilen isimdir.

STANDART ARAÇ ÇUBUĞU (STANDARD)
BİÇİM ARAÇ ÇUBUĞU (FORMATTING)

FORMÜL ARAÇ ÇUBUĞU

Her Excel sayfasının harflerden oluşan sütun adresleri ve rakamlardan oluşan satır adreseri vardır. Böylece her hücrenin bir adresi bulunur. Bu adresler kullanılarak hesaplamalar ve bağlantılar oluşturulur.
MENÜ ARAÇ ÇUBUĞU (MENU BAR)


TEMEL DOSYA İŞLEMLERİExcel ile çalışmadan önce dosya işlemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. (Eğer Word kullanıyorsanız, sizin bu konuyu okumanıza gerek olmayabilir!)

Excel'de dosya kavramı yerine çalışma kitabı kavramı kullanılmaktadır. Bir çalışma kitabı, çalışma sayfalarından oluşmaktadır.Yeni bir Çalışma Kitabı OluşturmakExcel'i ilk çalıştırdığınızda karşınıza yeni bir çalışma kitabı açılacaktır. Bu kitabın açılıştaki adı Kitap1/Book1 olarak görünecektir. Çalışmalar bu kitap üzerinde yapılır. Dosya kapatılacağı zaman ya da Excel'den çıkmak istenildiğinde bu kitabı kaydetmek istenilip istenilmediği sorulur. Kaydetmek istiyorsanız. Yeni çalışma kitabı açmak için:1. (Dosya/Yeni) (Fıle/New) komutunu seçilir.

2. Standart Araç Çubuğu'ndan (Yeni/New) simgesi tıklanır.Çalışma SayfasıBir Çalışma Sayfasında sütun ve satırların kesiştiği birime "Hücre" denir. Hangi hücre aktif halde ise "Formül Çubuğu" üzerinde bulunan "Hücre Adresi" bölümünde aktif olan hücre adı yazar. Hücre içeriği de "Formül Çubuğu" üzerinde gözükür. Sol tarafta "Satır Numaraları" 1, 2, 3... biçiminde; "Sütun Başlıkları" ise A, B, C ... biçimindedir.

Mevcut Bir Çalışma Kitabını Açmak"Dosya/File" - "Aç/Open" komutunu tıklayınız. Karşınıza

"Aç/Open" iletişim penceresi çıkacaktır.

Bu iletişim penceresinde açmak için belgenin üzerine sonra da Aç düğmesine tıklanır. Ya da belgenin üzerine çift tıklanir. Eğer açmak istediğiniz belge başka bir sürücüde ya da klasördeyse Bak bölgesindeki ok işareti üzerine tıklanır. Buradan aranılan belge bulunur ve üzerine çift tıklanır.Çalışma Kitabını Kaydetmek1. Çalışma kitabını kaydetmek için "Dosya" menüsünden " Kaydet" (Save) komutu seçilir.

2. Araç çubuğu üzerindeki "Kaydet" (Save) düğmesi tıklanır.

3. Shift-F12

4. Ctrl-SEğer dosya daha önceden bilgisayar veya diskete kaydedilmediyse dosyaya bir isim verilmesi gerekecektir. "Dosya adı" (File Name) kutusuna uygun bir dosya adı yazılıp "Kaydet" (Save) düğmesine veya enter tuşuna basılır.Çalışma Kitabını Yeni Adla Kaydetmek

Daha önceden kaydedilmiş ve yeniden açılmış bir dosya üzerinde çalışıp, dosyayı yeni haliyle başka bir isimle kaydetmek (yani bir kopyasını çıkartmak) istediğinizde "Dosya/Farklı Kaydet" (File/Save As) komutu verilir. Bu işlem için araç çubuğu üzerindeki "Kaydet" düğmesi kullanılmaz.Çalışma Kitabını KapatmakBir çalışma kitabını kapatmak için "Dosya-Kapat" komutu ya da ekranın sağ üst köşesinde bulunan "Pencereyi Kapat" düğmesine basılır.Eğer kapatmak istediğiniz çalışma kitabında değişiklik yapmışsanız Excel size bu kitabı bu haliyle kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Kaydetmek istiyorsanız "Evet" (Yes) , kaydetmek istemiyorsanız "Hayır" (No) , "Çalışma Kitabı üzerinde" işlem yapmaya devam etmek için "İptal/Cancel" düğmesine basılır.SATIR-SÜTUN BOYUTLANDIRILMASIÇalışma sayfasında kullanılan sütun genişliklerinin ayarlamak için;Birinci yöntem

"Sütun Başlıkları" arasındaki çizgi üzerine gelinir. İmleç iki ucunda ok olan artı işareti biçimine gelince farenin sol tuşuna basılır ve parmak kaldırılmadan; genişletmek için sağa, daraltmak için sola çekilir.İkinci yöntem

1. Genişletmek ya da daraltmak istediğiniz sütunlardan en az birer hücre seçilir.
2. Menü Araç çubuğundan "Biçim/Sütun/Genişlik" yani Menü bar dan (Format/Column/Wıdth) komutu seçilir.
3. Sütun genişliğine 15 yazıp "Tamam" (Ok) düğmesine basılır.Çalışma sayfasında kullanılan satır yüksekliklerinin ayarlanması için;Birinci yöntem

"Sütun Başlıkları" arasındaki çizgi üzerine gelinir. İmleç iki ucunda ok olan artı işareti biçimine gelince farenin sol tuşuna basılır ve parmak kaldırılmadan; daraltmak için saşağı veya yukarı çekilir.İkinci yöntem

1. Yükseltmek ya da alçaltmak istediğiniz satırlardan en az birer hücre seçin.

2. Menü Araç çubuğundan "Biçim/Satır/Yükseklik" yani Menü bar dan (Format/Row/Height) komutu seçilir.

3. Satır yüksekliğine 15 yazın ve "OK" (Tamam) düğmesine basın.
SATIR-SÜTUN-HÜCRE EKLEME VE SİLMESatır, sütun ya da hücre silmek için;

1. Silmek istediğiniz satır, sütun ya da hücre seçilirSeçim yapma:a. Bir satırı veya satırları seçmek için "Satır Numaraları"nın üzerine basılır. Ard arda satırları seçmek için başlangıç ve bitiş satırı seçildikten sonra fare uygun biçimde kaydırılır.

b. Bir sütunu veya sütunları seçmek için "Sütun Başlığı"nın üzerine basılır Ard arda sütunları seçmek için başlangıç ve bitiş sütunu seçildikten sonra fare uygun biçimde kaydırılır.

c. Yanyana hücreleri seçmek için fare seçimin yapılacağı köşelerden birisine getirilip, çapraz biçimde fare kaydırılır.

d. Yanyana olmayan satırları/sütunları/hücreleri seçmek için önce Ctrl tuşuna basılır, parmak kaldırılmadan seçilmek istenen satırlar/sütunlar/hücreler seçilir.1. "Düzen/Sil" (Edit/Clear) komutu tıklanır.

2. Karşınıza gelen "Sil" penceresinden "Hücreleri sola ötele"/"Hücreleri yukarı ötele"/"Tüm satır"/"Tüm sütun" seçilip, "Tamam" düğmesine basılır.Not: Aynı işlemi farenin sağ tuşu kullanılarak açılan kısayol menüsünden de yapılabilir.Satır sütun ya da hücre eklemek için;1. Fareyi sonrasına eklemek istediğiniz satır ya da sütuna getirin.

2. "Ekle" menüsünden isteğinize göre "Satır" "Sütun" ya da "Hücreler" komutunu seçilir. Yani Insert/Cells,Rows,ColumnsNot: Eğer hücre eklemek istiyorsanız karşınıza gelen pencerede, mevcut hücrelerin ne yöne doğru öteleneceği sorulur.


HÜCRELERİ HİZALAMA VE BİRLEŞTİRME

Aşağıdaki tabloda görünen değişik hizalamaları gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla yapın:Adım1:

1. A1 Hücresine 1.Hafta yazın

2. B2 den G2 ye kadar olan hücreleri yatay olarak seçin. Sonra Biçim/Format menüsünden Hücreler/Cells'î seçin

3. Karşınıza gelen pencerede "Hizalama" (Alignment) sekmesini tıklayın.

4. Hücreleri birleştir/Merge Cells seçildikten sonra tamam düğmesini tıklayın.

5. Oluşan bu büyük hücreye Haftalık Ders Programı yazın.Adım2:

1. 3 nolu satırı seçin ve Biçim/Format menüsünden yine hücreler/Cells'i seçin

2. Açılan pencereden Yön/Orientation dan 45 derecelik açıyı ve Yatay-Dikey kutularınaı merkez olarak yani Horizontal -Vertical Center olacak şekilde işaretleyip tamam düğmesine basın

3. B3 e saat C3 e Pazartesi D3 e Salı ve diğerlerini sırayla yazın.

4. 3 Nolu sütunu genişletinAdım3:

1. A4 Hücresinden A10 Hücresine kadarki alanı birleştirin

2. Oluşan Hücreye Okulun adını yazın

3. "Biçim" menüsünden "Hücreler" komutunu tıklayın.

4. "Hizala" sekmesinde, 90 derecelik açıyı ve yine Yatay-Dikey olarak merkezi seçin.

5. Cedvelin içini doldurup kenarlıklarını koyun


KOPYALA-YAPIŞTIRŞekildeki hücreleri Seç-Kopyala -Yapıştır yöntemiyle çoğaltmak için;

1. Çoğaltmak istediğiniz hücreleri (A1'den B4'e kadar) seçin.

2. Farenin sağ düğmesine seçili alan üzerinde iken tıklatın.

3. Karşınıza gelen kısayol menüsünden "Kopyala" (Copy) komutunu tıklatın.

4. Yapıştırmak istediğiniz yere (hücreye) (D1 hücresine) tıklayın.

5. Farenin sağ düğmesini tıklayıp kısa yol menüsünü görüntüleyin.

6. Bu menüden " Yapıştır" komutunu tıklayın.


KES-YAPIŞTIRŞekildeki hücreleri Seç-Kes-Yapıştır yöntemiyle taşımak için;

1. Taşımak istediğiniz hücreleri (A1'den B4'e kadar) seçin.

2. Farenin sağ düğmesine işaretli alan üzerinde iken tıklatın.

3. Karşınıza gelen kısayol menüsünden "Kes" (Cut) komutunu tıklatın.

4. Yapıştırmak istediğiniz yere (hücreye) (E1 hücresine) tıklayın.

5. Farenin sağ düğmesini tıklayıp kısa yol menüsünü görüntüleyin.

6. Bu menüden "Yapıştır" komutunu tıklayın.


Aynı işlemleri, araç çubuğu üzerindeki yanda görülen düğmelerle de yapabilirsiniz. Ayrıca, aynı işlemleri farklı sayfalar üzerinde de uygulayabilirsiniz.

SAYI BİÇİMLENDİRME
Excel'de oluşturulan tabloların daha rahat anlaşılması ve daha güzel görülmesi açısından sayıları da biçimlendirebiliriz. Şu unutulmamalıdır ki hücredeki sayıların değerleri değil sadece biçimleri (görünüşleri) değişir. Etkin hücrenin değeri, formül çubuğunda görüntülenir. Yandaki örnek tabloda görülen iki sütunun da değerleri aynıdır, sadece biçimleri farklıdır.

   
Anahtar kelimeler: Microsoft Excel Xp [resimli Anlatım] yeni Güncel,, 2015 full indir, yeni sürümü indir, tek link indir, türkçe albüm indir, videolu anlatımı, programsız anlatım, gezginler indir, haberleri, msn, oyun hileleri, film, mp3, indir
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181]